MIÉRT ÉRDEMES ÉTRENDKIEGÉSZÍTŐT SZEDNI?

  Az élelmiszeripari érv

 

Megennél egy ízletes ételnek kinéző, de ízetlen, műanyag, kirakat ételt? Nem valószínű!
És ha kicsi lenne, nagyon finom lenne az ízesítése, bár semmilyen hasznos tápanyagot nem tartalmazna és tudtoddal nem okozna semmilyen problémát? Akkor már lehet: ha ettél valaha cukorkát, akkor már meg is tetted.
És ha úgy tudnád, hogy egészséges is, finom is és olcsó? Na akkor meg nem is kérdés!


Műanyag vagy igazi? - sajnos ma már ez kéne legyen a első kérdés, mielőtt étkezel

A modern élelmiszeripar fő alapelve 4 pontból áll:

1. Minél olcsóbb előállítási költséggel és...

2. Minél egyszerűbben létrehozzanak olyan...

3. Élelmiszernek tűnő dolgokat, amiket a...

4. Lehető legnagyobb nyereséggel lehet értékesíteni.

Ezek mindegyike egy változó, ahol a legnagyobb nyereség kell kijöjjön a végén.

 

Például, ha egy kenyeret süt egy pékség, akkor van kevés olyan cég, aki az egészséges összetevőkre helyezi a hangsúlyt, de a legtöbb az eladhatóságra. Egy kenyér alapvetően lisztből és vízből áll, a többi természetes vagy mesterséges adalék. Az adalékok révén a kenyér lehet finomabb, akár ellenállhatatlan. Lehet puhább vagy óriási vagy esetleg egészségesnek tűnő, barna színezésű. Ha elolvasod a bevásárlóközpontok polcain lévő kenyerek cimkéit, némelyiken két sort találsz, némelyiken viszont akár tizenötöt. Ezek közül sok valamilyen E-számos adalék, amik elvileg nem okoznak problémát, de valójában szükségtelenek. Ha viszont nem tudja felvenni a szervezeted, akkor energiát visznek el azzal, hogy az emésztőrendszeren végig kell haladjanak. Ez az anyag ilyenkor nem táplál, nem táplálék. Egyfajta mű-anyag. Ha így belegondolsz nagyon nagy része annak, amit megeszünk, mű-anyag. Persze az íze lehet, hogy elvarázsol.
      Az sem baj, ha drága előállítani egy élelmi-szert, ha horror áron eladható, például különleges italok, kaviár, "hús különlegességek". Az sem baj, ha nagyon olcsó a vásárlói ár, ha extrém sokat adnak el belőle, például csokoládék, rágók, cukorkák. Az sem baj, ha nem egészséges és nem is igazi étel, majd meggyőznek róla a reklámok. Az árak tekintetében pedig a legjobb - az élelmiszeriparnak - ha levegőt vagy vizet ad el. Azaz hígít, besűrít, térfogatot növel, habosít.

       Az ilyenfajta élelmi-szerek gyakran nem hagyják érintetlenül testedet. Kimerítik, vitamint és ásványi anyagot rabolnak el, terhelik a szerveid, akár meg is betegítenek hosszú távon. Festékek, ízfokozók, tartósítószerek, sók, térfogatnövelők, aromák, ballasztanyagok, édesítőszerek, savanyúság szabályozók, sűrítők, stabilizátorok, megannyi, vegyészek számára izgalmas "élelmiszeripari labor-szökevény". A testünkbe bejutó anyagok közül - a levegőt és a vizet leszámítva - élelmiszerből jut be a legtöbb. A fölösleges anyagokból így akár tonnás mennyiség juthat egy emberi testbe egy élet alatt.

     Aztán ott vannak a szenvedélyek kielégítői, a speciális alkaloidokat tartalmazó áruk, mint a kávé, feketetea, dohány. Vagy a hazánk lakosságának legalább egy tizedét drasztikusan befolyásoló alkohol. És egyéb drogok is. Mind rombolnak. Ott vannak a külső-belső körülmények, amik nehezítik életünket. És ott vannak a hozott problémák is, adottságaink mellett, genetikai gyengeségeink. És ha megbetegszünk, jönnek a mellékhatások garmadájával érkező gyógyszerek is.

Modern világunkban egy nehezített pályán kell mennünk. Életmód tanácsadóként nincs olyan eset, hogy ne hívnánk fel a figyelmet az életmód megváltoztatásának szükségességére. De csak kevesen hajlandók váltani - időben.

A bevásárló szatyorban, anélkül, hogy tudnánk, gyakran életmódunk zálogát szállítjuk otthonunkba


Aki életmódot vált, annak esélye van arra, hogy akár több évtizeddel meghosszabbítsa az életét. Aki azonban nem, annak minden valószínűség szerint a várható átlag életkor környékén leromlik az egészsége és a várható halálokok egyikben elhuny. Döbbenetes és szomorú ebbe belegondolni, de eddig sajnos ez az összes magyar ember esetében így volt. Amikor egy ember meghal, az többnyire nem váratlanul történik, még ha Ő maga nem is készült rá. Ilyenkorra a szervezet sokszor nagymértékben kimerül, funkciói leromlanak, a salaktalanítás hatásfoka és regenerációs képessége pedig töredéke egy fiatal emberének.

Az étrend-kiegészítők pontosan ezekben segíthetnek. Kezdeti szinten egy átlag életmódot egészítenek ki. Igyekeznek mérsékelni annak több év alatt kialakult hatásait. Tudatosabb életvitel esetén pedig, nyilván nagyobb eredménnyel a már eleve egészségesebbé vált életmódot támogatják.

Ami az étrend-kiegészítők esetében fontos, hogy valóban hozzájáruljanak egészségünkhöz:

  • Pótolják, ami étrendünkből kimarad (felszívódási problémák vagy az életmód miatt).
  • Azt pótolják, amire valóban szükség van (feleslegesen nem kell bevinni semmilyen anyagot).
  • A megfelelő minőségben pótolják (számos étrend-kiegészítő olyan formában tartalmaz anyagokat, amelyek alig hasznosulnak).
  • A megfelelő mennyiségben és arányban pótolják (az egyes mennyisége és az összetevők aránya sem mindegy, a túl ekvés átverés, a túl sok megterhelhet).
  • A lehető legkevesebb adalékot tartalmazzák (számos étrend-kiegészítőben a töltő gépek számára szükséges ballasztanyagok töltik ki a kapszula vagy tabletta nagy részét: homok, cellulóz, zsírsavak sói).