7 dolog, ami által vitaminok csodaszerként hathatnak

 
Civilizált fejlett világunkban nem gondolnánk, hogy a vitamin-, vagy ásványianyag hiány kiemelt tényező lenne egészségügyi állapotunk szempontjából. Hiszen a változatos étrend képes fedezni a napi szükségleteket és legtöbbünk nem szűkölködik, a boltok polcai roskadásig tele vannak a legkülönbözőbb ételekkel. Nem is gondolnánk, hogy éppen ez utóbbi a roskadásig teli polcok okozzák közvetve a mai korban a vitamin és ásványianyag hiányt.

Vajon hány százaléka egészséges annak, amit veszel?

A természeti népek étrendjükkel követik élőhelyük jellegzetességeit. Mivel a természet adta táplálékokat fogyasztják és azok náluk hagyományosan, viszonylag kevés feldolgozási folyamaton mennek keresztül, megőrzik természetes értékeiket. Az élelmiszeripar ugyanakkor mind több és bonyolultabb feldolgozási folyamatot alkalmaz. Bár a modern ételek ízükben elvarázsolhatják fogyasztóikat - becsapva a test ösztöneit - de nagyon gyakran nélkülözik az értékes tápanyagokat. Ezért is jött létre a vitaminokkal és ásványianyagokkal való dúsítás módszere, melynek során utólag adják hozzá egyes élelmiszerekhez a feldolgozás során elveszített értékes anyagok egy részét. A modern élelmiszerek révén nagy mennyiségű fehérje, zsír és szénhidrát kerül sokak szervezetébe, ugyanakkor a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, rostok, számos fitoanyag sérül a hőkezelés, tárolás, tartósítás, aprítás, és egyéb feldolgozási folyamatok révén. A megnövekedett tápanyag mennyiség feldolgozása több energiát igényel. A modern kori stresszfaktorok további értékes anyagokat vonnak el. A mozgásszegény életmód, a levegőszennyezés, a háztartási cikkek révén testünkbe jutó kemikáliák, az elektroszmog,a  felborult életritmus és még sok egyéb hatás révén testünknek még több vitaminra és ásványianyagra lenne szüksége, ehhez képest jóval kevesebbet kap, mint egy természeti nép tagja. Élettani szempontból a modern ember egy jóltáplált éhező. Elegendő energiát kap, sőt többet is mint kéne, amit aztán többletzsír formájában tárol. Ugyanakkor hiánya alakul ki számos vitamin és ásványi anyag terén.

A modern orvostudomány sajnos a betegségekre és azok kezelésére fókuszál. És bár ajánlja a változatos étrendet, de a valódi megelőzésre nem helyez elég figyelmet. Holott az életmódbeli hibák és ezen belül is a helytelen étrend járulnak hozzá leginkább az általuk kezelt betegségek kialakulásához.

Egy jól feltöltött szervezetben a vitaminok és ásványi anyagok nem tudnak csodát tenni. Egy egészséges és erős, ellenálló emberi szervezet bővelkedik ezekben a szerves anyagokban és azok egy részét előállítani is képes. Ezért sok étrend-kiegészítő fogyasztása felesleges egy egészséges embernek. Azonban az egészséges ember a mai korban sajnos nagy ritkaság. Inkább tünetmentes betegekkel találkozunk. Akik, ha egy rendkívül alapos kivizsgáláson mennének keresztül, akkor sok, éppen kialakulófélben lévő betegséget találnánk bennük. És még azt is meg tudnánk jósolni, életmódjukat ismerve, hogy körülbelül mikorra lesznek láthatók, tapasztalhatók a tünetek. A hajszolt életmód, a külső világra fókuszáló beállítottság, a tünetkezelő orvosságok, a hétköznapi serkentőszerek mind elfedik a szervezet finom jelzéseit. Amik lehet, hogy csak évek múlva mutatnak olyan erős tünetet, hogy azokkal az illető orvoshoz forduljon. Akkor már a kialakult betegség kezelése fog megtörténni. De az életmódváltás ilyenkor is ritkaság. A kezelés segít, akár életet is menthet, de a betegség valódi okai gyakran elfedve maradnak, vagy legalábbis nem kapnak elég nagy hangsúlyt.

Amikor orvoshoz fordulunk egy tünet miatt, akkor már gyakran nehéz életmódváltással segíteni

Egy kimerült, kiürült, tápanyaghiányos szervezetben egy megfelelően összeállított étrend-kiegészítő látszólag csodát tesz. Persze csak a normális állapotot segít helyreállítani. Ám ez a “normális”, ami a kicsattanó egészség, annyira ritka, hogy a változást csodának élhetjük meg. A vitaminok és ásványianyagok többségénél a hiányt nem vesszük észre azonnal. Hiszen szervezetünk jól felépített raktárakkal rendelkezik. Amikor a hiány megjelenik, akkor is csak kisebb életminőségbeli változások jelentkeznek kezdetben. A bőr, a haj, a lehelet, az erőnlét, az érzékszervek jeleznek először. A hiányok növekedésével változás áll be az emésztésben, a szervek működésében. Általános állapotromlás következhet be, amelyet még mindig “sikeresen” elfedhetünk a kávé, az energiaitalok, az alkohol, a fájdalomcsillapítók és más hasonló szerek használatával. Amikor már szerveink alakulnak át és különböző betegségek jelennek meg, akár évek múlva, nem is gondoljuk, hogy azok a “jól bevált” életvitellel függenek össze. Holott addigra végzetesen felborulhatott szervezetünk egyensúlya. Ilyenkor valóban csodaszámba mehet egy-egy szükséges anyag, egy erőteljes hatású étrendkiegészítő alkalmazása.

7 fontos szabály az étrend-kiegészítők hatékonyságáért

1. Valóban a hiányzó anyago(ka)t vigyük be a szervezetbe.

2. Megfelelő, természeteshez közeli formában alkalmazzuk, ami a lehető legjobban felszívódik.

3. Megfelelő dózisban alkalmazzuk a hiány mértékének megfelelően.

4. Ha szükséges egyéb anyag a felszívódáshoz, azt biztosítsuk.

5. Olyan anyagot, amiből elegendő van a szervezetben, ha lehet kerüljük.

6. Azokat az életmódbeli szokásokat, amik az adott anyag hiányához vezettek változtassuk meg.

7. Tegyünk az értékes anyagok felszívódását akadályozó betegségek gyógyulásáért.