TITKOS HADVISELÉS EGÉSZSÉGÜNK ELLEN
VAGY GLOBÁLIS SZINTŰ VÉLETLEN?
“Minden ismert betegség összefügg a magnézium hiánnyal”
Dr Norman Shealy
Léteznek olyan természeti népek, ahol a túlnyomórészt növényi alapú táplálkozás az alapvető életmód része. Ezek az emberek nyugodtak, egészségesek és rendkívül erősek. Különleges állapotuk egyik titka a magnézium lehet, amely napról-napra nagy mennyiségben jut be a szervezetükbe. Az egész világon minden ember élhetne így, de sajnos a magnéziumhiány egy széles körben elterjedt, mégis ritkán diagnosztizált "betegségünk".
A szervezetünk egyik legfontosabb, több száz folyamatában részt vevő anyaga esetében miért siklik el hiányának diagnosztizálása felett olyan gyakran az orvosi vizsgálat és mi a globális hiány oka? Hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk? |
A zöld leveles növények általában bővelkednek a magnéziumban
A Magnézium az egyik olyan közismert, étrendkiegészítőkben is gyakran használt ásványi anyag, amelyről a C-vitamin, a Kalcium és a B-komplex mellett a legtöbb ember már hallott, sőt sokan rendszeresen fogyasztják is. Bár sokan vásárolják és számos cikket is olvashatunk róla, hogy a magnézium erre jó, meg arra jó, mégis a lényegi információk e különleges anyagról nem kerültek át a köztudatba. Mi lehet ennek az oka?
Nyugati orvostudományunk képviselőinek sajnos sok a munkája, mert sok a beteg. Az orvosoknak kevés az ideje, a betegek várakoznak és azzal, hogy növekszik az átlagéletkor, sajnos egyre többen is lesznek. A betegekre sincs már idő, hát még az egészségesekre. Ha egy egészséges ember elmegy az orvoshoz, azzal hogy “semmi bajom, de azért szeretnék egy kivizsgálást”, a legtöbb körzeti orvos értetlenül állna a helyzet előtt. Valószínűleg kevés rendelőben történne meg ilyenkor, hogy az orvos leültetné az illetőt és a helyes életmódról, azon belül is mondjuk a magnézium tartalmú ételek fogyasztásáról vagy a különböző magnézium molekulák felszívódási képességéről beszélne. A nyugati orvoslásban ennek ugyanis nincs nagyon helye, az a betegségek kezelésére szakosodott, nem pedig az egészség megőrzésére vagy a betegségek megelőzésre. Az egészséges életmódról való tudás még nem kapott tényleges helyet az oktatásban sem. A betegségeknek viszont már történelme, bevett diagnózisa és bevett kezelése van. Minden beteg egy meghatározott protokollon esik át, amelynek egyik fő alapja a vér vizsgálata. A legtöbb orvos a labortesztbe nem is veszi bele a magnézium státusz meghatározását! Ha mégis megtenné, akkor arról kell tudni, hogy a szervezetünkben lévő magnéziumnak csak kevesebb, mint 1%-a található a vérben (0,3% a szérumban, 0,5% a vörösvérsejtekben), a többi a csontokban (53%), lágy szövetekben (19%) és izmokban (27%). A vérben lévő magnézium számos sejt- és enzimfolyamatért felelős.
Komolyabb változás a vérben lévő magnézium mennyiségében óriási, negatív változásokat eredményezne az egész testben, ezért ezt a szervezet folyamatosan egyensúlyozza. Ugyanakkor, még ennek ellenére is, a táplálkozással és az étrendkiegészítőkkel bevitt magnézium, a hormonok szintjének változása, a többi szövetből való mobilizációja, a test működése általi felhasználása, a vizelet és a széklet által való ürítése révén mennyisége változhat. Akár óráról-órára is! A vérszérumban meghatározott normális mennyisége - 0,75 -1,25 mmol/l - mindezek alapján, sajnos nem igazán mérvadó. Az itt mutatkozó hiány esetén következtetni lehet az általános magnéziumhiányra, de normális mennyisége mellett is fennállhat komoly hiány.
(Ezt az adatot mellesleg 1971 és 1974 között 1 és 74 év közötti feltételezhetően egészséges emberek vérmintáiból, azok spektrofotometriás méréseinek átlagolása alapján határozták meg, mely vizsgálat voltaképp az amerikai lakosságra vonatkozott. Ezt az adatot később más országok is átvették. Döbbenetes módon hasonló vizsgálat azóta nem történt!!!)
További különös tény, hogy a fentiek ellenére a legtöbb kutatás, amely magnéziummal való étrendi kiegészítéssel kapcsolatos, nem az elfogyasztott magnézium mennyiségét és a székletben megjelenő ürülést vagy a sejtekben, izmokban lévő szintet vizsgálta, hanem a vérben, illetve a vérből a vese által a vizeletben ürített mennyiséget mérte. Nyilván így egyszerűbb volt…
A magnézium jelentősége
A magnézium egy elképesztően fontos anyag testünkben. Azon túl, hogy nékülözhetetlen az idegrendszer és az izmok működéséhez, részt vesz a kalcium és a nátrium anyagcseréjében, a csontok és a fogak felépítésében, a sejtek közti kommunikációban, a DNS javításában és replikációjában. Szabályozza a sejtek áteresztő képességét, javítja a szív munkáját, részt vesz az anyagcsere folyamatok 80%-ában!
Hiányát összefüggésbe hozzák a magas vérnyomással, a szívproblémákkal, a cukorbetegséggel, a csontritkulással, számos idegrendszeri problémával. Egyes tudósok szerint - érthető módon - minden ismert betegség összefügg a magnéziumhiánnyal!!!
Amerikában mért adatok szerint a népesség 60%-a keveset fogyaszt napi szinten e fontos anyagból és 45%-uk hiányban szenved. Ezek a mérések kisebb-nagyobb eltéréssel más országokra is igazak lehetnek.
Az átlagos kalcium-, magnézium- és vastartalom alakulása a káposzta, saláta, paradicsom és spenót esetében 1914-2018 között. 80–90% csökkenés!
A magnéziumhiány okai
A magnéziumhoz természetes forrásból elsősorban a zöld leveles növényekből, magvakból és a teljesőrlésű gabonákból juthat az ember. Vagyis juthatna...
• A modern mezőgazdasági módszerek révén ugyanakkor a növények magnéziumtartalma radikálisan csökkent. Részben mert a talaj magnéziumszint helyreállító folyamatába beleszóltak azáltal, hogy a növényi részeket nem forgatják vissza a talajba. Részben pedig azzal, hogy foszfát tartalmú műtrágyát használnak, amelynek foszfortartalma vízben oldhatatlan komplexeket képez a magnéziummal. Bár a talajban való mennyiségi csökkenés minden fontos ásványi anyagra igaz, de a magnézium esetében elérheti a 80-90%-ot is!
• A modern konyhatechnika tovább csökkenti a mennyiségét, illetve hasznosulását, azáltal, hogy nélkülözi a három fő növényi forrásának természetes formában való használatát. Illetve olyan anyagokat alkalmaz, mint például a foszforsav vagy az oxálsav, amelyek megkötik a magnéziumot.
• Egyes természetes testi folyamatok is csökkentik mennyiségét, mint a mozgás, a terhesség, a szoptatás.
• Természetellenes testi állapotok is hozzájárulnak hiányához. Például a hasmenés, felszívódását gátló bélbetegségek, daganatos betegség, egyes gyógyszerek szedése (pl. vízhajtók, vérnyomáscsökkentők, kemoterápiás szerek, immunrendszergátlók), illetve az alkoholizmus, kávéfogyasztás vagy a túlzott fizikai igénybevétel.
Kutatások kontra népbetegség
Mindezek ellenére elképesztően kevés tudományos kutatás foglalkozik a magnéziummal, önmagában vagy akár a vas, a kalcium és egyéb anyagokkal összehasonlítva is. Ennek fő oka az lehet, hogy például a vas vagy a kalcium esetében, mérésükre klinikai vizsgálatok sora áll rendelkezésre és a jól körülírt hiánytünetekre meghatározott diagnosztikai módszerek vannak. Ez azonban a magnézium esetében nincs még kialakítva. Sőt a magnézium hiányának tüneteit más betegségek tünetei elfedhetik, mint például a cukorbetegség vagy szívproblémák. Illetve az általános hiánytünetei egyúttal a modern társadalom emberének olyan alapvető állapotát tükrözik, mely a civilizált és stresszes nagyvárosi életvitelben, fokozatosan kialakulva, természetellenes módon, hétköznapi életünk részévé váltak.
Ha megkérdezünk egy embert, napi rutinjának mókuskerekében megállítva, hogy hogyan érzi magát, akkor nagy valószínűséggel egy olyan állapotot fog leírni, amely a magnéziumhiány tüneteivel vagy az ezáltal felerősödő egyéb kórképekkel nagyjában-egészében megegyezik:
fáradtság merev izmok izomgörcsök gyengeség
koncentrációs problémák ingerlékenység magas vérnyomás
alvási nehézségek depresszió szorongás migrén
Ezekhez kapcsolódnak még a csontritkulás, cukorbetegség, szívproblémák oly gyakori népbetegségei.
Ez az állapot sok ember számára “normálisnak” számít mai világunkban, de mondani sem kell, hogy nagyon nem természetes. Nem is állapot, hanem tünet. Amely egy ember életében, még ha adott esetben enyhén is, de egyfajta folyamatos és felesleges kínszenvedést jelent. Ilyen tünetek közt nehéz jól dolgozni, nehéz egymásra figyelni, nehéz együtt élni, minden nehéz. Társadalmi szinten egy terhelt ország képe rémlik fel általuk, amelyben az emberek mosolytalanul róják útjukat a munkahelyig és vissza. Mereven ülnek az esti tévé előtt és valamilyen oldószert vagy pörgetőt töltenek magukba a feszültség látszólagos oldására. Amellyel persze még tovább növelik a tüneteket.
Egy utópisztikus sci-fiben létezhetne egy, az emberi társadalmak leigázásra törekvő szuperhatalom, amely észrevétlenül akarná lerombolni az emberi egészséget, alá akarná ásni az emberek közti harmóniát és általa irányítható masszává gyúrni a tömegeket. Ha ebben a különös filmben e szervezetnek globális szinten lehetősége lenne irányítani az eseményeket, a mezőgazdaságot, a tudományos kutatásokat, az élelmiszeripart, akkor a történet zseniális húzása lenne, ha a magnéziumon keresztül támadná meg az emberiséget, észrevétlenül. Reménykedjünk, hogy ez nem így van és csak egy globális “véletlen” folytán alakult eddig minden úgy, hogy fokozatosan az egész földön a magnézium hiány tüneteivel kell küzdjünk anélkül, hogy erről valójában tudnának az emberek. |
5 dolog, hogy felébredjünk a magnéziumhiányt elfedő köd álmából
1. Döbbenjünk rá, hogy az izmainkban, idegeinkben lévő feszültség, a folytonos fáradtság, kimerültség, fásultság, a koncentrációs képesség lecsökkenése, az alvási problémák nem normálisak.
2. Fogyasszunk naponta, bőséggel és minél kevesebb feldolgozással gyümölcsöket, zöldségeket, teljes gabonákat, magvakat. És tudatosítsuk, hogy egy normális, egészséges táplálkozás mellett is szinte lehetetlen annyit enni ezekből, hogy a szükségletét fedezzük.
3. Használjunk rendszeresen szerveskötésű, magnéziumtartalmú étrendkiegészítőket a növények lecsökkent ásványianyag tartalmának ellensúlyozására. (Különösképp a megnövekedett igények esetén, mint sportolás, terhesség, szoptatás, legyengült állapot, fáradtság, izomgörcsök, megterhelő munka, egyes gyógyszerekkel való terápia.)
4. Kerüljük azokat az anyagokat, amelyek a magnéziumhiányt fokozzák (kávé, alkohol, stressz)
5. Kezeltessük azokat a betegségeket, amelyek csökkentik a magnézium felszívódását (emésztőrendszeri problémák)
FORRÁSOK
- Challenges in the Diagnosis of Magnesium Status - Jayme L. Workinger, Robert. P. Doyle and Jonathan Bortz, Published online 2018 Sep 1.
- https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/3850/a-magnezium
- https://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/magneziumhiany-tunetek-es-kovetkezmenyek.php