Mit csináljak, ha nem tudom lenyelni a kapszulát?

Van, akinek gondot okoz a kapszulák lenyelésének - gondolata. Azért mondjuk így, hogy a gondolata, mert maga a lenyelése valójában nem probléma. Hiszen falatok esetében jóval nagyobb falatokat is lenyelünk gond nélkül. Ez a látszólagos probléma, ami ilyenkor jelentkezik egy ősi ösztön hagyatéka. Ha a természeti ember valamit falatozott és érezte, hogy valamilyen kemény, rágatlan valami is van a szájában, megállt, esetleg kivette a szájából, megfigyelte, majd csócsálta tovább, vagy ha fadarab, kő, veszélyesnek vélt bogár, ilyesféle volt, akkor kiköpte. Ez van belénk kódolva ösztönös szinten és vált ki tiltakozást bennünk. Pszichésen jelent problémát, de technikailag nem okozhat gondot.
    Gyakran demonstráljuk ilyenkor, hogy egyszerre 15 alga tablettát, vagy 5-6 kapszulát nyelünk le egyben. Egy rágott falat méreténél még így is kisebbek lehetnek.

Trükk 1: Egészséges, ha egy falatot addig rágunk, míg szinte folyékony nem lesz az étel, hogy az emésztőnedvek jobban hozzáférjenek. A testünk ezért előnyben részesíti a folyékony állagot. A kapszuláknál is segíthet ez, ha elegendő mennyiségű víz van a szánkban, akkor észre sem vesszük, ha lenyelünk egy kapszulát vele. Óriási korttyal 5-6 kapszula is lenyelhető egyben, tapasztalataink szerint.

Trükk 2: Ami még segíthet, ha étkezéskor megfigyeljük, hogy mekkora falatokat nyelük le egyben. Ennek tudatosítása előjön majd a kapszulák bevételekor is.

Trükk 3: A tabletták felszíne gyakran érdes, ezért nehezebb lenyelni őket, akár fel is sérthetik a nyelőcsövet. Az ilyen tabletták kerülendők. Más tablettáknál, éppen azért, hogy a felszínük csúszósabb legyen kapnak egy bevonatot, ami gyakran titán dioxid. Sajnos ez az anyag felkerült a WHO rákeltő anyagainak listájára. Számos gyártó mégis alkalmazza őket. A kapszulák épp azért megfelelő hordozók, mert amint nedvesség éri őket, abban a pillanatban finoman oldódni kezdenek és egészen csúszós lesz a felszínük, ami amúgy is olyan íves, hogy elősegítik a lenyelést. Ráadásul egészségünkre nézve teljesen semleges anyagok. A Gaiavit termékek gyártásakor többek közt ezért is nem alkalmazunk tablettázást.
(Van, aki nagyobb tabletta esetében a lenyelést segítendő kettétöri a tablettát, ilyenkor az éles, törött perem még inkább sérülést okozhat. Kisgyerekeknél azért is kiemelten kerülendő ez a megoldás, mert a későbbiekben megfelelő kapszulák lenyeléséhez is félelem társulhat.)

Trükk 4: Akinek nagyon nehezen megy a feladat, az megteheti, hogy egy lenyelés előtti fázisig megrágott étel-falat mellé vesz be egy kapszulát és úgy nyeli le.

Trükk 5: Szokásaink képesek felülírni ösztöneinket. Érdemes tudatosítani, hogy nem a nyelőcsövünk szűk vagy a torkunk túl kicsi, hanem az ösztön zárja össze. Ezért ha először egészen kis kapszulákkal vagy falatokkal begyakoroltuk ezt a mozdulatot, ahogy elengedjük a nyelés zárat, úgy később már természetessé válik

 

Jó tudni: A tabletták készítésnek története az ősi indiai, kínai kultúráig nyúlik vissza. Ekkor, felismerve a gyógynövények nagyszerű hatását, azokat bizonyos segédanyagokkal golyókká gyúrták, hogy gyakran kesernyés-fanyar, rossz ízüket elkerüljék és egyben nyeljék le azokat. A hagyományos kínai orvoslás mai gyakorlatában is ismertek ilyen gyógynövény golyók. A kapszula használat azért különleges mert egy semleges anyag veszi körbe a gyógynövényeket, vitamin- és ásványi anyagokat és azok íze így nem érezhető. Ha kézbe veszünk egy ilyen kínai gyógynövény golyócskát, akkor döbbenten fogjuk látni annak méretét, megérezve szagát és ízét lelkesen fogunk menekülni a modern kapszulák használatához!